Data publikacji: 28.06.2019
Autor: Ewa Lipska

Książki, które nas łączą – konkurs czytelniczy dla uczniów klas III

„Książki, które nas łączą” to tytuł Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas III, którego organizatorami są sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej działająca przy LSCDN Oddział w Chełmie oraz Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti.

Jego celem jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz promowanie literatury dla dzieci i obcowania z książką poprzez kontakt z biblioteką. „Turniej czytelniczy”, bo tak można nazwać formę konkursu, angażuje pojedynczych zawodników oraz całe klasy jako publiczność. Sposób organizacji konkursu z powodzeniem może być przeniesiony na etap klasy, szkoły, a nawet jak w opisywanym przypadku, na etap międzyszkolny. Przygotowane na potrzeby konkursu: test eliminacyjny (załącznik 1) i pytania finałowe (załącznik 2), mogą posłużyć nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej jako pomoc dydaktyczna do wykorzystania w całości bądź w części, w zależności od potrzeb i możliwości uczniów.

Tematyka czytelniczej batalii obejmuje dwie znane dzieciom lektury:

  • Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej,
  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Joanny Bednarek,

Warunki rywalizacji opisuje szczegółowo regulamin konkursu (załącznik 3). Organizatorzy założyli udział 10 uczniów w części finałowej, wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych/klasowych. Konkurs ma charakter gry wiedzowo-losowo-strategicznej, a więc na wynik końcowy ma wpływ nie tylko wiedza, ale również taktyka, jaką przyjmą gracze oraz odrobina szczęścia. W turnieju biorą także udział uczniowie z sektora publiczności, odpowiadając na pytania, na które nie padła prawidłowa odpowiedź od graczy finalistów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do zapoznania się z opracowanym materiałem oraz wykorzystania sprawdzonej strategii w swojej pracy z uczniami.

Ewa Lipska
koordynator sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry