Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 25.04.2023
Autor: Dariusz Kiszczak

Kampanie profilaktyczne upowszechniające wczesną diagnostykę HIV

Wojewódzki Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS informuje, że prowadzone są dwie ogólnopolskie kampanie społeczne "Jedyny taki test" oraz "Czy wiesz, że…", które służą popularyzacji wczesnej diagnostyki w kierunku HIV oraz zwracają uwagę na zagadnienia związane z profilaktyką.

Kampania "Jedyny taki test”

Grupa docelowa: młodzi dorośli w wieku 18-34 lata.

Cele:

  • popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV: wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia. Zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.
  • zwiększenie świadomości, że test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD): https://aids.gov.pl/pkd/.  W każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden taki punkt.  Nie trzeba być ani na czczo, ani specjalnie się przygotowywać. W większości tych punktów możliwe jest również wykonanie testów w kierunku HCV i kiły.
  • obalenie przekonania, które pokutuje w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY. Ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy.

Rozpropagowanie informacji o:

Kampania społeczna "Czy wiesz, że..."

 

Opcje strony

do góry