Centrum LSCDN

Relacje

Aktualnie znajdujesz się na:

Narodowe Czytanie 2016 w LSCDN - relacja

W ramach akcji Narodowe Czytanie 2016 LSCDN zorganizowało dwa przedsięwzięcia związane z czytaniem "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

 • plakat_Narodowe_Czytanie_2016_w_LSCDN

Czytanie "Quo vadis" w obrazie filmowym to nazwa pierwszego działania, które polegało na utrwaleniu okiem kamery, jak pracownicy LSCDN czytają wybrane fragmenty tegorocznej lektury. Tak powstał film "Imiona miłości" zawierający 14 krótkich (po około 300 słów) fragmentów powieści, powiązanych motywem miłości:

 1. rozdział 20 - Nowa nauka, Bóg wszechmiłością
 2. rozdział 21 - Powiew miłości, Miłość cierpieniem
 3. rozdział 7 - Miłość zbolała
 4. rozdział 29 - Spór o miłość prawdziwą
 5. rozdział 33 - Trudna miłość
 6. rozdział 39 - Nawrócenie
 7. rozdział 52 - Męka Winicjusza
 8. rozdział 60 - Wyznanie miłości
 9. rozdział 66 - W imię miłości
 10. rozdział 74 - Wołanie miłości
 11. rozdział 69 - W drodze do Pana
 12. rozdział 70 - Objawienie

Pojawia się tutaj miłość w interpretacji chrześcijańskiej - Boga do ludzkości oraz chrześcijan do Boga i do bliźnich (Piotr Apostoł, Ligia, Ursus). Jest również mowa o miłości wśród pogan (Akte i Neron, Eunice i Petroniusz). Największy nacisk został położony na ukazanie przeżyć i rozterek miłosnych Winicjusza oraz jego wewnętrznej przemiany pod wpływem miłości do Ligii.

W czytaniu wzięli udział (w kolejności wystąpień): Andrzej Zieliński, Janusz Warszewski, Marzena Karwowska, Ewa Czerniecka, Krzysztof Babisz, Agnieszka Kałakucka, Małgorzata Tetiurka, Dariusz Kiszczak, Zofia Starownik, Beata Wilkołaska i Anna Radziwiłko.

Za scenariusz, reżyserię i oprawę graficzną filmu była odpowiedzialna Ewa Czerniecka, a za zdjęcia i montaż - Jerzy Łukaszewicz. W filmie wykorzystano kadry z filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis". 

Zapraszam do obejrzenia "Imion miłości" i zapoznania sie z materiałami edukacyjnymi, wykonanymi w serwisie LearningApps.org, sprawdzającymi zrozumienie treści fragmentów z filmu, które można wykorzystać w gimnazjum podczas omawiania lektury - LINK


Interaktywne czytanie powieści o dziejach pierwszych chrześcijan to drugie przedsięwzięcie z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Lublinie i nauczycieli konsultantów LSCDN.

Dnia 03.09.2016 o godz. 9:45 uczniowie z dwóch klas trzecich wraz z opiekunami (łącznie 40 osób) przybyli do LSCDN w Lublinie, aby uczestniczyć we wspólnym czytaniu "Quo vadis".

Dyrektor LSCDN Andrzej Zieliński przedstawił postać Henryka Sienkiewicza oraz wprowadził dzieci w świat pierwszych chrześcijan nakreślając skrótowo fabułę powieści i przedstawiając bohaterów.

Dalsza część zajęć odbyła się z wykorzystaniem tablicy interaktywnej SmartBoard i oprogramowania Smart Notebook. Ewa Czerniecka przygotowała fragmenty powieści, w których wybrane słowa zostały zastąpione obrazkami oraz takie z lukami do uzupełnienia. Chętny uczeń podchodził do tablicy i rozszyfrowywał dany fragment, który następnie został chóralnie odczytany przez zebranych.

Potem nadszedł czas na ćwiczenia interaktywne na zrozumienie tekstu, sprawdzające znajomość imion głównych bohaterów powieści, odwołujące się do wyrażeń występujących w przeczytanych fragmentach oraz utrwalające części mowy. Dzieci miały radość z obcowania z tablicą interaktywną, dzieki której w przyjemny sposób zapoznały się z łatwiejszymi fragmentami "Quo vadis".

Zapraszam do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi wykorzystanymi podczas czytania - LINK

Ewa Czerniecka
Konsultant LSCDN

Opcje strony

do góry