Centrum LSCDN

Relacje

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 05.06.2023
Autor: Aneta Szadziewska, Joanna Tarasiewicz

W szkolnej bibliotece bije serce szkoły - relacja z konferencji

12 maja 2023r. w murach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie miało miejsce niezwykłe wydarzenie edukacyjne. Prawie 40 nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski spotkało się na konferencji W szkolnej bibliotece bije serce szkoły zorganizowanej przez Wikimedia Polska i doradców metodycznych Anetę Szadziewską i Joannę Tarasiewicz. Było to podsumowanie pilotażowej edycji Ogólnopolskiego Programu Kompetencji Liderskich Nauczycieli Bibliotekarzy Wikiteka.

Wikiteka to projekt realizowany od 2022 r. w ramach wieloletniego programu Wikiszkoła,. mający na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli bibliotekarzy i nauczycielek bibliotekarek w oparciu o diagnozę potrzeb środowiska. Na potrzeby projektu powstał raport Podcięte skrzydła: sytuacja, wyzwania i potencjał bibliotekarek i bibliotekarzy oraz bibliotek szkolnych, w którym wzięło udział 440 nauczycieli.

W czasie trwania konferencji mogliśmy poznać realizowane z uczniami prace projektowe w oparciu o zasoby Wikipedii i Wikimedii, wspólnie szukaliśmy nowych rozwiązań edukacyjnych i rozmawialiśmy o bibliotece jako miejscu inicjowania projektów społecznych i tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Opcje strony

do góry