Centrum LSCDN

Relacje

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 25.05.2023
Autor: Joanna Tarasiewicz, Aneta Szadziewska

Ogólnopolska metodyczna konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy - relacja

8 maja 2023r. odbyła się ogólnopolska metodyczna konferencja z okazji Tygodnia Bibliotek Biblioteka – Moje, Twoje, Nasze Miejsce! Organizatorami wydarzenia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz doradcy metodyczni dla nauczycieli bibliotekarzy - Aneta Szadziewska i Joanna Tarasiewicz. Patronem medialnym wydarzenia została Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego.

Prawie trzystu uczestników wysłuchało barwnych i opowiedzianych z pasją wystąpień prelegentów z bibliotek szkolnych, publicznych i uniwersyteckich.

Tradycyjnie już oficjalnego rozpoczęcia dokonała p. Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie i Krzysztof Staruch, dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Gościem specjalnym naszego wydarzenia była pani Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie, Nauczyciel Roku 2022, która złożyła życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta oraz poinformowała o wydaniu swojej książki Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania.

W pierwszym konferencyjnym wystąpieniu ProMOCja czytelnictwa, czyli o storytellingu w bibliotece  pani Renata Banasińska, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie na Pradze-Południe opowiadała o storytellingu i jego roli w promocji czytelnictwa. Wykorzystując różne instrumenty muzyczne, śpiew, rekwizyty wskazywała na ogromny potencjał tkwiący w opowiadanych na żywo narracjach.

Nasz kolejny gość, pani Ewa Wziątek z biblioteki X LO z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Konarskiego w Radomiu w swojej prelekcji Więcej czytam, więcej wiem. Promocja czytelnictwa wśród młodzieży przedstawiła realizowane przez siebie historyczne projekty edukacyjne angażujące całą społeczność szkolną.

Pierwszą część konferencji zakończyła dr Katarzyna Bikowska, kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie niezwykle interesującym wykładem Manga: azjatycki fenomen wizualnej opowieści. Jakie są korzenie kulturowe mangi, jej rodzaje, a także skąd wynika ogromna popularność tego rodzaju literatury? Na te i inne pytania nasza prelegentka, znawczyni mangi odpowiedziała wyczerpująco i profesjonalnie.

Pani Aleksandra Kopczyńska na co dzień pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau w swojej prelekcji Biblioteka - więcej niż myślisz! przedstawiła ogrom działań czytelniczych i edukacyjnych prowadzonych w swojej bibliotece.

Konferencję zakończył pan Krzysztof Rybak, asystent naukowy na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, który swoje wystąpienie Moja, Twoja, Nasza – Planeta. O książkach obrazkowych na czas kryzysu klimatycznego poświęcił krytycznej ocenie wydawnictw ekologicznych skierowanych do młodych czytelników.

Konferencję moderowały Aneta Szadziewska i Joanna Tarasiewicz - doradczynie metodyczne  bibliotek szkolnych.

 

Opcje strony

do góry