Centrum LSCDN

https://www.lscdn.pl/pl/publikacje/publikacje-konsultantow/13808,Scenariusz-lekcji-quotWirtualne-podroze-z-Malym-Ksieciemquot.html
23.07.2024, 16:22
Data publikacji: 02.02.2023
Autor: Maria Dworzycka

Scenariusz lekcji "Wirtualne podróże z Małym Księciem..."

Autorką scenariusza lekcji "Wirtualne podróże z Małym Księciem w poszukiwaniu przyjaźni" dla klasy VII jest Maria Dworzycka, konsultantka ds. przedmiotów humanistycznych.

"Wirtualne podróże z Małym Księciem w poszukiwaniu przyjaźni"

Opis lekcji:

Lekcja służy omówieniu lektury „Mały Książę”. Przeprowadzona zostanie w formie atrakcyjnej dla dzieci, czyli przy wykorzystaniu smartfonów. Dodatkowo zostanie wprowadzony element gamifikacji, który sprawi, że uczniowie z ciekawością przystąpią do pracy.

Lekcja rozpocznie się od krótkiej rundki taboo dotyczącego przeczytanej przez uczniów lektury, dzięki której odpowiadający sami zauważą, z którymi treściami dotyczącymi lektury mają problem. Będzie to również sygnałem dla nauczyciela.

Następnie nauczyciel prosi uczniów, by przy pomocy aplikacji www.menti.com wypisali skojarzenia do wyrazu „przyjaźń”. Chętni uczniowie na specjalnie do tej lekcji utworzonym padlecie dopisują do wskazanych wyrazów kojarzących się z przyjaźnią synonimy i antonimy.

W dalszej części lekcji nauczyciel pyta, czego symbolem jest lis w powszechnym przekonaniu oraz w utworze i czy te znaczenia są różne.  Nauczyciel zadaje pytania dotyczące przyjaźni oraz celu poszukiwań prowadzonych przez Małego Księcia po czym prosi uczniów o wyciągnięcie smartfonów i przejście do AR (rozszerzona rzeczywistość). Uczniowie oglądają poszczególne ujęcia z Małym Księciem i omawiają treść lektury poprzez odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania.

Pełny tekst w załączniku.

Opcje strony