Data publikacji: 30.12.2021
Autor: Bożena Komenda

Bożonarodzeniowe Warsztaty Plastyczne „Święta tuż, tuż…”

Zgodnie z tradycją nasze dzielne przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie poczyniły staranne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W pięknej scenerii, z ogromną radością przyjęły Świętego Mikołaja, dziękując mu śpiewem i piosenką za wspaniałe upominki, przystroiły choinki, dekorowały sale zajęć i pomieszczenia przedszkola. Ćwicząc do Jasełek i spektakli Bożonarodzeniowych uczyły się pilnie swoich ról, kolęd i pastorałek oraz uczestniczyły w wykonaniu świątecznych dekoracji i kostiumów.

Święta Bożego Narodzenia to radosne wydarzenie, na które z wytęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Aby tradycji stało się zadość oraz by w naszym przedszkolu zagościła iście świąteczna atmosfera, zorganizowaliśmy Bożonarodzeniowe Warsztaty Plastyczne. Niestety obostrzenia epidemiczne nie pozwoliły nam zgodnie z tradycją zaprosić rodziców do udziału w tym ważnym wydarzeniu, cieszącym się popularnością w naszej społeczności. Postaraliśmy się jednak, aby podczas warsztatów plastycznych przeprowadzonych w świątecznym klimacie i rodzinnej przedszkolnej atmosferze, powstały pełne uroku, piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Rodzice uczestniczyli on-line w warsztatach plastycznych.

Dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów, wykazując się wyjątkową pomysłowością i kreatywnością. Z zapałem wykonywały wesołe choinki, pawie oczka, kolorowe ptaszki i tradycyjny łańcuch. Powstały arcydzieła choinkowe z pasków. Wysyłanie bliskim kartek świątecznych jest zwyczajem który zamiera, dlatego postanowiliśmy pielęgnować tę tradycję. Dzieci stworzyły przepiękne i niepowtarzalne kartki bożonarodzeniowe. Wspólne tworzenie ozdób choinkowych przez dzieci jest tradycją, którą niezaprzeczalnie warto podtrzymywać w naszych domach! Nie można sobie bowiem wyobrazić piękniejszej choinki, niż ta na której wiszą własnoręcznie wykonane przez nas ozdoby, a i chwile ich tworzenia są bezcenne i na pewno zostaną w pamięci naszych dzieci na długie lata! Dzieci „wyczarowały” również ozdobne świąteczne lampiony, które zapakowały w celofanowe woreczki przewiązane sznureczkiem z kokardką.

Pieczenie pierników to „słodka” tradycja również podtrzymywana w naszym przedszkolu. Najpierw przedszkolaki odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe, dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Gdy pierniczki były już gotowe, dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Zapakowane pierniczki wraz ze świątecznymi życzeniami dzieci wręczą rodzicom.

Podczas warsztatów wszystkim towarzyszył dobry humor i radość z tworzenia ozdób świątecznych. Efekty swojej twórczej aktywności przedszkolaki zaniosły w podarunku dla rodziców, by zdobiły świąteczny stół. Warsztaty Bożonarodzeniowe były niezwykle radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na wytęsknione i jedyne w swoim rodzaju Święta, które były wspaniałą okazją do wspólnej aktywności, radosnej zabawy i mile spęczonych chwil przy dźwiękach kolęd i pastorałek. Celem warsztatów było uwrażliwienie na sztukę, rozwijanie wyobraźni, zachęcanie do twórczej aktywności i ekspresji plastycznej oraz tworzenie warunków do integracji w formie wspólnego tworzenia.

Relację przygotowała Bożena Komenda

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry