Data publikacji: 14.10.2021
Autor: Bożena Komenda

Warsztaty wycinankarskie w Muzeum Ziemi Chełmskiej „Z tradycji wzięte – na nowo wycięte”

Artyści z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie, w ramach realizacji zadań innowacji pedagogicznej, poznawali nasz regionalny folklor – wycinanki. W tym celu obejrzeli wystawę w Muzeum Ziemi Chełmskiej „Papierkowa Królowa” – Maria Chaberko, która była mistrzynią niemarnowania papieru.

Mali Artyści poznali jedną z tradycji ludowych, jaką jest wycinanka z papieru; zobaczyli różne rodzaje wycinanek. Dzieci dowiedziały się, co to jest wycinanka i jak można w prosty sposób stworzyć niepowtarzalne ozdoby. Po krótkiej części teoretycznej przystąpiły do części praktycznej warsztatów, a na to czekały najbardziej.

Zainspirowane wierszem „Malowane dzbanki” J. Papuzińskiej uczestniczyły w warsztatach wycinankarskich „Z tradycji wzięte na nowo wycięte” – rozwijały wyobraźnię twórczą, wrażliwość estetyczną, kształtowały koordynację wzrokowo-ruchową, doskonaliły motorykę oraz kontrolę nad własnymi ruchami, nabywały większej pewności siebie, doskonaliły wytrwałość. Było głośno, gwarno i wesoło, a najważniejsze, że w takiej wesołej atmosferze powstały piękne, własnoręcznie wykonane prace, a każda wyjątkowa, bo wykonana samodzielnie. Każdy mały Artysta stworzył swoje arcydzieło na motywach ludowych, wykazując się wielką kreatywnością. Były kolorowe kwiaty, listki, wazony, ptaki.

Relację przygotowała Bożena Komenda

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry