Data publikacji: 26.03.2020
Autor: Joanna Okuń

Udział w akcjach charytatywnych jako działanie uwrażliwiające dzieci na potrzeby innych

Co roku nasza szkoła bierze udział w różnych akcjach charytatywnych, w które angażują się zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Przykładem może być ogólnopolska akcja charytatywna „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, organizowana przez Polskie Radio Lublin. Nasza szkoła angażuje się od kilku lat w tę akcję. Od dwóch lat byłam odpowiedzialna za jej przebieg w naszej placówce. Zarówno dzieci, jak i całe ich rodziny, w listopadzie i grudniu przynosiły do szkoły środki czystości, żywność długoterminową, zabawki, książki oraz odzież, aby w ten sposób wesprzeć potrzebujące dzieci.

Byłam pomysłodawczynią i organizatorką akcji charytatywnej „Podaruj książkę przedszkolakom”. Dwukrotnie podczas dyskotek andrzejkowych w naszej szkole prowadzona została zbiórka używanych książek dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie ze starszych klas naszej szkoły przychodząc na dyskotekę mogli przynieść książki używane, lecz w bardzo dobrym stanie. Udział w akcji był dobrowolny. Działanie to miało na celu wzbogacenie kącików czytelniczych w oddziałach przedszkolnych o nowe pozycje książkowe. Akcja zakończyła się dużym sukcesem.

Aktywnie włączam się również w zbiórkę plastikowych nakrętek, które zbieramy na rzecz podopiecznych Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

Dzięki mojemu zaangażowaniu szkoła dwukrotnie przyłączyła się do działań Fundacji „Mam Marzenie”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowałam zbiórkę nowych pluszowych maskotek, zabawek, gier, puzzli i materiałów plastycznych dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Zebrane dary zostały przekazane do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Byłam również pomysłodawczynią i organizatorką akcji charytatywnej „Kup jabłuszko, wspomóż chore serduszko”. Wraz z wychowawczynią równoległej klasy zabrałam dzieci do sadu. w którym zrywaliśmy jabłka. Owoce zostały przywiezione do szkoły. Podczas przerw uczniowie chodzili po korytarzach z wykonanym z kartonu wesołym jabłkiem o średnicy 70 cm, które stanowiło logo naszej akcji. Jabłko umieszczone było na kiju i było widoczne z drugiego końca korytarza. Kupując owoc za 1 zł można było wesprzeć chorą Anielkę, nowonarodzoną dziewczynkę która potrzebowała pieniędzy na operację serca. Zebraliśmy 432 zł.

{GALERIA:27450-27451-27452-27453-27454-27455}

Efekty:

  • Zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli do pomocy potrzebującym.
  • Kształtowanie postawy empatii u dzieci, rodziców i nauczycieli.
  • Satysfakcja nauczycielki, promocja przedszkola.
  • Podziękowania od organizatora za zaangażowanie i udział w akcji.
  • Kształtowanie postawy ekologicznej.
  • Współpraca i integracja z wieloma instytucjami.
  • Powiększenie księgozbiorów klasowych dzięki zgromadzonym książkom podczas akcji charytatywnej.
Joanna Okuń
nauczycielka w Szkole Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry