Data publikacji: 25.10.2017
Autor: Ewa Czerniecka

Interaktywne aplikacje LearningApps.org cz. 2

Kontynuacja artykułu "Interaktywne aplikacje LearningApps.org cz. 1".
Tematem części drugiej są kolejne sposoby udostępniania aplikacji, tj. tworzenie klasy i przypisywanie jej aplikacji.

Pierwsza część artykułu jest dostępna TUTAJ.

Portal LearningApps.org, poza funkcjonalnościami wyszukiwania, edycji i uruchamiania aplikacji, oferuje bardzo prostą platformę edukacyjną. Umożliwia ona zarządzanie uczniami i aplikacjami. Warunkiem jest założenie darmowego konta w portalu i zalogowanie się na nie.

W prawym górnym rogu strony pojawią się dwa nowe linki: MOJE KLASY oraz MOJE APLIKACJE.

Po kliknięciu na MOJE KLASY możemy stworzyć nową klasę zaczynając od wpisania jej nazwy, a następnie przystępujemy do dodania do niej uczniów.

Jeśli nasi uczniowie nie mają jeszcze kont w portalu, sami możemy je im stworzyć wpisując ich imiona, nazwiska i wymyślone przez nas loginy, jak również hasła (portal oferuje swoją propozycję haseł). Konta tworzone w ten sposób są kontami uczniowskimi i są przypisane do danej klasy (potem mogą być również przypisane do kolejnych klas).

Jeśli uczniowie już wcześniej założyli konta w portalu, możemy zaprosić ich do naszej klasy poprzez podanie im adresu URL, po kliknięciu na który zostają przypisani do naszej klasy (oczywiście w stanie zalogowania na swoje konto). Samodzielnie założone konto wymaga podania swojego adresu mailowego. Konto uczniowskie różni się od nauczycielskiego tym, że uczeń nie może tworzyć klas - sam jest przypisany do klasy. Jeśli nauczyciel będąc na swoim koncie dołączy do jakiejś klasy, jego konto zmienia się na konto uczniowskie - ratunkiem jest usunięcie go z tej klasy.

Klasy można dodawać i usuwać, podobnie jak uczniów w klasach. Każda klasa ma swój folder klasy, w którym znajdują się aplikacje zadane uczniom do przerobienia przez nauczyciela (moga to być aplikacje własne lub cudze) oraz aplikacje samodzielnie stworzone przez uczniów.

Logując się na konto uczniowskie etest, widać od razu, że jest to konto stworzone przez nauczyciela dla ucznia (nazwisko nauczyciela jest widoczne przy nazwie klasy) i że nie jest do konta przypisany żaden adres mailowy ucznia.

Uczeń może sam dodać swój adres mailowy, jak również zmienić hasło podane przez nauczyciela.

Bardzo ważnym narzędziem kontroli postępów uczniów jest link STATYSTYKA, który pokazuje nam zbiorcze zestawienie dla danej klasy. Kolor szary przy zadanej aplikacji informuje, że uczeń nawet w nią ani razu nie kliknął. Kolor czerowny informuje, że uczeń otworzył ćwiczenie, ale go nie ukończył. Natomiast kolor zielony oznajmia wykonanie ćwiczenia do końca. Ponadto w statystyce widać linki do aplikacji wykonanych przez uczniów.

Aby dokładniej prześledzić aktywność ucznia, należy w widoku klasy kliknąć na ikonkę DZIAŁANIA przy jego nazwisku. Są tam widoczne daty i godziny rozwiązania zadanych ćwiczeń oraz stworzenia własnych aplikacji.

Komunikowanie się z uczniami jest możliwe poprzez wiadomości prywatne, pozostawiane w portalu, na które mogą oni nauczycielowi odpowiadać. 

Taka komunikacja odbywa się w trybie asynchronicznym w chmurze portalu.

Nauczyciel na swoim koncie - poza typowymi wiadomościami od uczniów - odnotowuje również każdy fakt stworzenia przez ucznia własnej aplikacji. 

Po przejrzeniu i ewentualnej korekcie uczniowskich aplikacji przez nauczyciela może on je udostępnić do przeglądania w obrębie tej klasy.

Uważam, że platforma wbudowana w LearnignApps.org jest narzędziem minimalistycznym, bardzo prostym i łatwym w obsłudze. Polecam ją nauczycielom, którzy już przekonali się do LearningApps.org i często wykorzystują na lekcji dostępne w portalu aplikacje, aby także poza lekcjami zadawali uczniom ćwiczenia do przerobienia (i kontrolowali, czy to zrobili), jednak nie to jest najważniejsze. Twórcy portalu założyli, że docelowo to nie nauczyciele mają tworzyć zasoby, ale uczniowie sami. Natomiast nauczyciel ma te uczniowskie aplikacje korygować i udostęniać klasie.

 

Ewa Czerniecka
Konsultant LSCDN Lublin

Komentarz (6)

Dodaj komentarz
 • Czy istnieje możliwośc zablokowania wglądu uczniów do istniejących już aplikacji, aby była możliwość zadania im wybranej jako zadanie domowe. Po przesłaniu stworzonej przezemnie uczniowie widzą opcje przeglądaj aplikacje i mogą z nich korzystać. Z poważaniem, Krystyna K
  Krystyna Kwasigroch
  SP nr 118
  2020/04/15 17:38
 • Nie ma takiej możliwości.
  Aplikacje LearningApps.org mają na celu powtórzenie i utrwalenie określonych wiadomości, nie bardzo nadają się na poważne sprawdziany.
  Ewa Czerniecka
  2020/04/27 11:17
 • Dzień dobry, założyłam konto, utworzyłam aplikacje (jedne są publiczne inne prywatne) oraz dodałam uczniów.
  Podaję uczniom/dzieciom linki do wersji pełnoekranowej.
  Dlaczego nie działa statystyka?
  Dlaczego po wejściu przez link do aplikacji nie jest wymagane hasło i login?
  Dlaczego w "odsłonach" jest 0, choć wiem, że wiele dzieci już "grało" na aplikacjach przeze mnie zrobionych?
  Pozdrawiam, Hanna
  Hanna M
  Przedszkole
  2020/05/13 23:46
 • Czy linki z aplikacjami do wykonania są ważne bezterminowo, czy jest może jakiś określony czas na ich wykonanie?
  Karolina111
  2020/05/15 23:42
 • Co oznacza, ze czas "wykonania" zadania wynosi 0 sekund? Zadanie podświetlone na zielono, niby wykonane.
  gość
  2020/05/22 13:29
 • Odsyłam na stronę https://www.facebook.com/LearningApps/ gdzie są umieszczane aktualne komunikaty od twórców portalu. Dnia 26 marca 2020 portal odnotował 140215 aktywnych użytkowników. W maju 2020 rozpoczęto prace związane ze zmianą infrastruktury serwerowej, oprogramowania i systemu bazy danych, aby podołać ciągle rosnącej liczbie użytkowników.
  Ewa Czerniecka
  LSCDN
  2020/05/24 17:24

Opcje strony

do góry