Data publikacji: 14.06.2024
Autor: Elżbieta Wojtowicz

Zadania z pomysłem – rozwijanie kreatywności uczniów na lekcjach matematyki

Opracowany materiał dydaktyczny "Zadania z pomysłem" powstał jako efekt rozważań nauczycieli matematyki – sieć współpracy "Matematyka w kierunku sukcesu", na temat sposobów rozwijania logicznego myślenia i kreatywności w edukacji matematycznej uczniów szkół podstawowych.

Jak zaangażować większość uczniów, nie tylko klasowych prymusów, do podjęcia trudu pochylania się nad nieszablonowymi zadaniami, które wymagają odrobiny pomysłowości i wyobraźni? Zaproponować im zadania, które spełnią przede wszystkim dwa warunki. Po pierwsze, będą miały wiele rozwiązań, a po drugie, nie będą to zadania trudne.

Zadania tu zawarte wpisują się w tę sugestię. Nie jest to więc klasyczny zestaw zadań do pracy z uczniem zdolnym. To propozycja dla nauczycieli, aby w scenariusze swoich zajęć włączyli czasami jedno z takich zadań. Może stać się ono powodem dyskusji dydaktycznej, okazją do generowania pomysłów, poszukiwania błędów, weryfikowania tych błędów, czy uczenia się na błędach. Tak zaplanowana lekcja będzie bez wątpienia przykładem nowoczesnej dydaktyki i okazją do rozwijania kreatywności uczniów.

Opracowanie zawiera zadania własne autorów, jak również zaczerpnięte z dostępnych na rynku zbiorów zadań oraz ze stron internetowych.

Informacje znajdujące się przy każdym zadaniu i dotyczące klasy należy traktować jako sugestię.

Elżbieta Wojtowicz
doradca metodyczny LSCDN
 
Autorzy opracowania:

Paulina Adamczyk SP nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie, Dorota Dąbrowska SP im. A. A. Nowaków w Ożarowie, Beata Frączek SP nr 20 im. J. Dąbrowskiego w Lublinie, Maria Góźdź SP im. M. Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach, Maria Horst Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Biedrusku, Martyna Huba SP nr 11 im. S. Filipiny Paleolog w Lublinie, Urszula Jaworska SP nr 30 im Króla K. Wielkiego w Lublinie, Małgorzata Krysa SP nr 30 im. Króla K. Wielkiego w Lublinie, Agnieszka Partyka SP nr 16 im. F. Chopina w Lublinie, Agata Ruszniak SP w Babinie, Magda Sabal Niepubliczna SP w Przeorsku, Justyna Sójka Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Białej Podlaskiej, Anna Szewczak SP nr 30 im. Króla K. Wielkiego w Lublinie, Ewa Szostkiewicz Publiczna SP im. Kard. S. Wyszyńskiego w Krzewicy, Beata Wieleba SP nr 30 im Króla K. Wielkiego w Lublinie.

Koordynacja projektu – Elżbieta Wojtowicz

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry