Centrum LSCDN

Wydarzenia

Aktualnie znajdujesz się na:

Narodowe Czytanie 'Wesela' z udziałem pracowników LSCDN

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN zaprosiła pracowników LSCDN do udziału w Narodowym Czytaniu 'Wesela' Stanisława Wyspiańskiego 2 września br. Fragmenty arcydramatu IV wieszcza czytali: Andrzej Zieliński, dyrektor Ośrodka oraz dr Dariusz Kiszczak, specjalista.

Pracownicy Biblioteki: dyrektor Pani Barbara Rzeszutko i nauczyciele-bibliotekarze zaprosili gości na wesele. W oryginalnej scenografii czytelni wypełnionej regałami z książkami stojącymi przy ścianach oraz centralnie ustawionym i zastawionym potrawami stołem, przy którym zasiedli uczniowie, nauczyciele, naukowcy i ludzie kultury, słuchano ciekawych wykładów, czytano arcydramat, dyskutowano i biesiadowano prawie jak na weselisku  Pana Młodego Lucjana Rydla, poety i Panny Młodej Jadwigi Mikołajczykówny w podkrakowiskich Bronowicach sprzed ponad 100 lat.

{GALERIA:20504-20505-20506}

Wspólną lekturę fragmentów 'Wesela' poprzedziły dwa wykłady, które wprowadziły publiczność zarówno w konteksty historycznoliterackie i zaoferowały sporą porcję wiedzy z zakresu dawnej obyczajowości wsi polskiej. Dr hab. Iwona Morawska (Zakład Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego UMCS) w wykładzie Znane lektury szkolne w nowych odsłonach na przykładzie 'Wesela' Stanisława Wyspiańskiego przekonywała, że choć lektura szkolna kojarzy się uczniom z czymś nudnym i trudnym, to zastosowanie przez polonistów innowacyjnych sposobów z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej może lekturę uprzystępnić i pomóc młodzieży wykreować własne interpretacje, skojarzenia i sensy. Kulturoznawca dr Mariola Tymochowicz (Zakład Kultury Polskiej Instytut Kulturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMCS) w prezentacji Tradycje weselne na wsi lubelskiej przedstawiła świat częściowo już zapomnianych, odchodzących wraz z przemianami cywilizacyjnymi, obyczajów swatów, zrękowin, zaprosin, oczepin czy poprawin. 

{GALERIA:20507-20508-20509}

Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki za zaproszenie na weselisko kultury z dramatem Stanisława Wyspiańskiego, zwłaszcza Paniom: Barbarze Rzeszutko i Grażynie Kłos - przewodniku po arcydramacie i weselnemu staroście w jednej osobie.  

Więcej o przebiegu spotkania na stronach PBW

Opcje strony

do góry