Relacja z konferencji podsumowującej Ogólnopolską Olimpiadę Zawodową „Rok przed dyplomem”, 15.05.2026 r.
15 maja 2026 r. w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. Wydarzenie zgromadziło wybitnych przedstawicieli świata nauki, oświaty oraz biznesu, a przede wszystkim – utalentowanych uczniów i ich mentorów.
Olimpiada odbyła się pod honorowym patronatem: Ministra Edukacji, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Kuratora Oświaty w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin, Rektora Politechniki Lubelskiej, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, PKP Intercity oraz Fundacji VCC.
Uroczyste powitanie i wykład inauguracyjny
Przybyszów serdecznie przywitał prof. dr hab. inż. Paweł Droździel, Prorektor Politechniki Lubelskiej i zarazem Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady. Ważnym punktem programu był niezwykle interesujący wykład tematyczny wprowadzający odbiorców w świat badań naukowych i inżynierskich projektów innowacyjnych pt. „ Czy ktoś taki jak Ty może zmienić medycynę? ”, który wygłosił dr Jakub Matusiak z Wydziału Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska.
Olimpiada w liczbach
W tegorocznej edycji uczestniczyli uczniowie klas IV techników, kształcący się w aż 21 zawodach technicznych. O skali przedsięwzięcia oraz pracy włożonej w przygotowanie logistyczne i merytoryczne świadczą liczby:
- 686 uczniów (234 zespoły) z 76 szkół reprezentujących 12 województw na etapie regionalnym.
- 211 uczestników etapu centralnego.
- 96 laureatów oraz 118 finalistów stopnia centralnego.
- 26 laureatów zdobyło I miejsce, 34 – II miejsce, a 33 – III miejsce.
- Około 327 nauczycieli zaangażowanych w proces przygotowania młodzieży.
- 42 zestawy testowe (1680 pytań i 6720 odpowiedzi).
Łącznie na wszystkich etapach udzielono odpowiedzi na 759 360 pytań.
Cenne nagrody, wyróżnienia i „Indeksy”
Konferencja była momentem uhonorowania najlepszych z najlepszych. Laureaci otrzymali dyplomy oraz drobny sprzęt elektroniczny ufundowany przez Marszałka Województwa oraz LSCDN oraz nagrody branżowe dedykowane dla określonych kierunków.
Wyjątkowe zaangażowanie partnerów zaowocowało unikalnymi nagrodami:
- Indeksy Politechniki Lubelskiej: 21 laureatów I miejsca otrzymało przepustkę na wymarzone studia z pominięciem standardowej procedury rekrutacyjnej.
- Pięciu laureatów I miejsca (w zawodach technik usług fryzjerskich, technik usług turystycznych, t. ekonomista technik żywienia i usług gastronomicznych, t. hotelarz) otrzymało specjalne wyróżnienia Rektora PL.
- Nagrody od PKP Intercity: Laureaci trzech pierwszych miejsc w zawodzie technik transportu kolejowego otrzymali nagrody rzeczowe w ramach bliskiej współpracy spółki ze szkolnictwem zawodowym.
- Nagrody Farmochem – 3 laureatów branży chemicznej t. analityk i t. technologii chemicznej otrzymało do wykorzystania imienne bony podarunkowe.
- Vouchery certyfikujące VCC: 25 laureatów i finalistów (zawody: t. usług fryzjerskich, t. żywienia, t. hotelarstwa) odebrało vouchery na branżowe egzaminy certyfikujące.
- Vouchery PTI: 3 laureatów w zawodzie technik informatyk nagrodzono voucherami na certyfikowane egzaminy informatyczne Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Podziękowania dla Dyrektorów, Nauczycieli i Partnerów
Sukces uczniów to także zasługa kadry pedagogicznej. Dyrektorzy szkół oraz nauczyciele odebrali imienne podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy skutkujący wysokimi wynikami uczniów.
Ważną częścią uroczystości było również rozstrzygnięcie konkursu dla nauczycieli. Wyróżniono 9 pedagogów, którzy opracowali autorskie zadania praktyczne wraz z kluczami odpowiedzi. Podziękowano recenzentom.
Podziękowania wręczono także gościom honorowym za objęcie olimpiady patronatami i partnerom branżowym.
Goście Honorowi Wydarzenia
Swoją obecnością uroczystość uświetnili:
- Pan Prof. dr hab. inż. Paweł Droździel – Prorektor Politechniki Lubelskiej,
- Pan dr Mariusz Banach, z-ca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania
- Pan Piotr Mackiewicz – Wicekurator Oświaty w Lublinie,
- Pani Ewa Moc, ekspert Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji PKP Intercity,
- Pan Zbigniew Mach, Prezes Spółdzielni Pracy Chemiczno-Gumowa "Farmochem" w Lublinie
- Pan Wojciech Kulik, Wiceprezes o. lubelskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego,
- Pan Mirosław Jarosiński, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin
- Pani Ewelina Związek – Specjalista ds. promocji i współpracy Fundacji VCC,
- Pan dr inż. Michał Charlak – Przewodniczący Rady Naukowej Olimpiady (PL),
- Pan dr inż. Marek Grabias – Członek Komitetu Głównego Olimpiady (PL),
- Pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka – Zastępca Dyrektora Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
- Pani Anna Smolińska – Dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie,
- Dyrektorzy szkół technicznych województwa lubelskiego, nauczyciele, przedstawiciele rodziców, laureaci i finaliści, media.
Wszystkim laureatom, finalistom, nauczycielom oraz osobom zaangażowanym w realizację tego ogromnego przedsięwzięcia serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych spektakularnych sukcesów zawodowych oraz naukowych!
Bezpośrednio za organizację konferencji odpowiadali: Bożena Jarmuł (doradca metodyczny LSCDN/ZSEn, sekretarz Olimpiady) oraz Ewa Wilczek (specjalista LSCDN, sekretarz Olimpiady).
Nieocenioną pomoc techniczną zapewnili uczniowie klasy IV Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie. O profesjonalną oprawę fotograficzną zadbał Pan Krzysztof Brus (ZSEn) oraz Pan Łukasz Jędrzejewski (PL) a za obsługę techniczno-medialną odpowiadał Pan Tomasz Głogowski (Politechnika Lubelska).
Relację z wydarzenia zaprezentowała Panorama Lubelska /czas od.9.36/ https://www.youtube.com/watch?v=yv6eFmRwWJc
