Centrum LSCDN

Konkursy pozostałe

"Finansoaktywni" i "Planujemy budżet!" dla uczniów i nauczycieli SP

Już po raz szósty Ministerstwo Finansów rusza z ogólnopolskim programem edukacyjnym „Finansoaktywni”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest budżet, a jej celem pokazanie młodzieży jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu ma jego umiejętne planowanie. Program jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

"Finansoaktywni" to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczna edycja skierowana jest do 6., 7. i 8. klas szkół podstawowych, a jej misja brzmi: Rozumiemy podatki. Dzięki udziałowi w programie uczniowie dowiedzą się m.in. czym są podatki, jakie są ich rodzaje, dlaczego je płacimy i co dzięki nim zyskujemy.

Wyrusz w misję razem z nami!

Wszystkim, którzy przyłączą się do naszej misji, wyjaśnimy czym jest budżet, jakie są jego rodzaje oraz kto i w jaki sposób może nim rozporządzać. Pokażemy również jak funkcjonuje budżet obywatelski i jakie inicjatywy można realizować z jego pomocą.

Nauczycielom ułatwimy przekazanie tej wiedzy, dzięki atrakcyjnym materiałom edukacyjnym dostosowanym do oczekiwań nastolatków. Zdobyte umiejętności pozwolą uczniom na świadome podejmowanie decyzji o wydatkach w swoim miejscu zamieszkania, a także odpowiedzialne dysponowanie własnym budżetem.

Zgłoszenie do programu jest bardzo proste.

Nauczycielu, wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny w zakładce Zamów bezpłatny zestaw edukacyjny. Już w ciągu kilku dni na adres szkoły dostarczymy bezpłatne materiały dydaktyczne opracowane przez grono specjalistów.

Materiał dydaktyczny przedstawia zagadnienia budżetowe w sposób przystępny i atrakcyjny dla uczniów – tak, by pomógł im zrozumieć kwestie związane z budżetem i wykorzystać zdobytą wiedzę przy przygotowywaniu projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego.

Jednocześnie materiał ten może zostać włączony do programu nauczania jako ciekawa i atrakcyjna pomoc dydaktyczna.

Konkurs polega na przygotowaniu przez zespoły składające się z maksymalnie trzech uczniów szkoły podstawowej projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego oraz przeprowadzeniu kampanii promocyjnej tej  inwestycji.

Opis projektu należy przygotować na dostarczonej przez Organizatora Metryczce Zgłoszenia Konkursowego.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie finansoaktywni.pl przez osobę upoważnioną do reprezentacji szkoły.

Do Konkursu mogą zostać zgłoszone prace kilku zespołów z jednej szkoły.

WAŻNE! Jedna szkoła może zamówić maksymalnie jeden zestaw edukacyjny. Zestaw edukacyjny może być wykorzystywany wielokrotnie przez dowolną liczbę nauczycieli.

Zestaw edukacyjny składa się ze scenariusza lekcji, 1 plakatu, prezentacji Power Point, filmu edukacyjnego, karty konkursowej, kart pracy, zestaw karteczek samoprzylepnych, ołówków, oraz płyty CD.

W programie dostępnych jest 525 zestawów edukacyjnych. W przypadku wyczerpania dostępnych 525 zestawów nauczyciele będą mogli pobrać materiały dydaktyczne ze strony finansoaktywni.pl.

W oparciu o dostarczony zestaw edukacyjny nauczyciel przeprowadza lekcję.

Po przeprowadzeniu lekcji zespoły przygotowują projekt inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego i przeprowadzają kampanię promocyjną tej inwestycji.

Pracę konkursową należy zgłosić do 11 maja 2020 r. na stronie Programu finansoaktywni.pl w dedykowanym do tego elektronicznym Formularzu Konkursowym.

Więcej info KO w Lublinie  Ministerstwo Finansów

Opcje strony

do góry