Centrum LSCDN

Konkursy pozostałe

Konkurs "Wrzesień 1939 roku na Ziemi Tomaszowskiej"

Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera, Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim oraz Robert Czyż doradca metodyczny LSCDN z historii i WOS zapraszają uczniów szkół podstawowych klas VII, VIII oraz szkół średnich powiatu Tomaszów Lubelski do udziału w konkursie "Wrzesień 1939 roku na Ziemi Tomaszowskiej". Zgłoszenia przyjmowane będą do godz. 15.00 dnia 18.11.2019 r.

Cele konkursu:

  • promowanie pozytywnego wykorzystania nowych technologii oraz propagowanie alternatywnych sposobów nauki historii,
  • rozwijanie i pogłębianie zainteresowań uczniów historią miasta Tomaszowa Lubelskiego i regionu tomaszowskiego,
  • tworzenie możliwości do współzawodnictwa uczniów szkół podstawowych  z klasami szkół średnich z terenu miasta Tomaszowa i powiatu.

Zgłoszenia przyjmowane będą do godz. 15.00 dnia 18.11.2019 r. w formie pisemnej poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go drogą mailową na adres: tekaregionalna@gmail.com .

Etap szkolny zaplanowano na 20 listopada, godz. 9.00. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 22 listopada o godz. 11.00 w Muzeum Regionalne im dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, podczas którego członek TTR Wojciech Dziedzic wygłosi referat „Bitwy pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 r.” a Dyrektor Muzeum Eugeniusz Hanejko oprowadzi po wystawie czasowej „Tomaszów 1939 w obiektywie niemieckich żołnierzy”.

Prezentowane reprodukcje zdjęć zostały wykonane przez żołnierzy Wermachtu we wrześniu 1939 r. w mieście i jego okolicy. Uzupełnieniem ekspozycji są polskie militaria z tego okresu, niektóre prezentowane po raz pierwszy po powrocie z konserwacji m.in. rkm Browning czy jedna z najciekawszych broni, jakie trafiły kiedykolwiek w ręce polskiego żołnierza karabin przeciwpancerny wz 35 potocznie nazywany „Urugwaj”.

Opcje strony

do góry