Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 18.10.2023
Autor:

Dzień Krajobrazu - 20 października

Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu będą odbywać się pod hasłem „Doceń lokalność” i są pretekstem do promowania krajobrazów najbliższego regionu. Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów. Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli się jej integralną częścią. 

Powszechne świętowanie jest niezwykle proste. Wystarczy podjąć własną inicjatywę lub przyłączyć się do jednego z licznych wydarzeń, takich jak spacery krajobrazowe, spotkania, debaty, wykłady, konkursy plastyczne i fotograficzne związane – zgodnie z tematem tegorocznych obchodów - z lokalną geografią, historią, kulturą.

Wydarzenie można zarejestrować, a ich organizatorzy otrzymają podziękowania od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

Zachęcamy do oznaczania w mediach społecznościowych publikacji dotyczących Dnia Krajobrazy hashtagiem: #DzieńKrajobrazu2023.

Na plenerowe wydarzenie w ramach tegorocznych obchodów zapraszamy 21 października do Warszawy. Będzie to spacer krajobrazowy po Starym Żoliborzu (m.in. na terenie Parku Żeromskiego oraz Parku Fosa i Stoki Cytadeli). 

MEiN zachęca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w tę inicjatywę!

Opcje strony

do góry