Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 02.03.2023
Autor: LSCDN

Listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego w 2023 - CKE

Zmniejszenie liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do maksymalnie 120 to ułatwienie, które czeka na tegorocznych maturzystów.

Na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie – związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).

W tym roku na liście jawnych pytań znalazło się 110 zadań, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej CKE.

- Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym – nie ma tu poważniejszych różnic – poza zakresem podstawy programowej. Dzięki temu, choćby na przedmiotach rozszerzonych będziemy mogli wprowadzić dużą część pytań takich samych dla tych maturzystów, którzy będą zdawali maturę według starych i nowych zasad – dodał wiceminister i zaznaczył, że stare i nowe zasady nie różnią się od siebie diametralnie. Największe różnice są w przypadku egzaminu z języka polskiego. Pewne różnice dotyczą także języków obcych nowożytnych, a w niewielkim stopniu matematyki – wyjaśniał Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski.

Więcej info: MEiN CKE

Opcje strony

do góry