Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 24.01.2023
Autor: Dariusz Kiszczak

Projekt IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja wolności"

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

      

Projekt ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. 

Na portalu znajdują się biogramy ludzi, którzy uczestniczyli w polskiej odysei wolności podczas II wojny światowej.

Oto jeden z nich: Jerzy Krzysztoń, pisarz, który urodził się w Lublinie.

Jerzy Krzysztoń urodził się 23 marca 1930 r. w Lublinie. Do wybuchu wojny mieszkał w Grodnie, gdzie jego ojciec był adwokatem.

Lata wojny spędził z matką i bratem w Kazachstanie, następnie przebywał w Persji, Indiach i Ugandzie. Do kraju wrócił w 1948 roku. Ukończył polonistykę (1953) i anglistykę (1955) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dramatyczne doświadczenia osobiste Krzysztoń przypomniał w „Wielbłądzie na stepie” - opublikowanym w 1978 r. Książka opisywała wojenne losy kilku polskich rodzin z Grodna na terenie Związku Radzieckiego, nędzę i walkę zesłańców o przetrwanie widziane oczami trzynastoletniego bohatera.

„Jako jeden z pierwszych wydał oficjalnie powieść o gehennie Polaków na Wschodzie "Wielbłąd na stepie". Po śmierci pisarza ukazał się "Krzyż Południa", kontynuacja odysei bohaterów, tym razem w Persji. 

Więcej info: IPN

Opcje strony

do góry