Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 28.10.2022
Autor: Dariusz Kiszczak

Spacer historyczny po Reducie Tadeusza Kościuszki w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Lublinie zaprasza entuzjastów dziejów Polski na spacer śladami Tadeusza Kościuszki. Podczas spotkania w Dworku Kościuszków i spaceru po Reducie generała organizatorzy przypomną historię tego miejsca.

Termin: 5 listopada 2022, godz. 11.00.

Reduta to jedyna w Polsce fortyfikacja wojskowa, której autorem i inicjatorem był Tadeusz Kościuszko. W latach 1790-1792 był komendantem garnizonu Lublin i miał zadbać o poprawę obronności naszego miasta. Reduta miała służyć do obrony Lublina w czasie wojny polsko-rosyjskiej, prowadzonej w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 r.

Przetrwała do obecnych czasów w niezmienionej formie i po prawie 230 latach została przywrócona pamięci, niedawno wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

Obecnie trwają terenowe prace geologiczne i archeologiczne w celu przebadania obszaru fortyfikacji oraz poszukiwaniu zabytków z okresu kościuszkowskiego oraz późniejszej historii tego miejsca.
Spotkanie poprowadzi dr Mieczysław Kseniak, inicjator działań na rzecz Reduty.

Wstęp bezpłatny po rezerwacji (ilość miejsc ograniczona)
Zapisy: 81 743 49 00 w godz. 7.00-15.00

Miejsce: Ogród Botaniczny, wejście od ul. Sławinkowskiej 3, brama nr 2.
Do dyspozycji parking.

Projekt „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja” realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Info: UMCS

Opcje strony

do góry