Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 12.07.2022
Autor: Dariusz Kiszczak

„Ballady i romanse” podczas Narodowego Czytania

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania. Finał akcji odbędzie się w sobotę 3 września. Kancelaria Prezydenta RP zaprasza do nadsyłania zgłoszeń do Narodowego Czytania 2022 r.

      

Formularz zgłoszeniowy.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka.

Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Więcej info:

Opcje strony

do góry