Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 17.02.2021
Autor: Dariusz Kiszczak

"Geniusze i marzyciele” – o polskich wynalazcach i artystach XX wieku

Telewizyjna Jedynka zaprasza na nowy serial dokumentalny o polskich naukowcach i odkrywcach, którzy żyli i działali w pierwszej połowie XX wieku To opowieść o jedenastu niezwykłych bohaterach. Ich sylwetki przybliżą eksperci, specjaliści i historycy z całego świata.

Cykl otwiera film pt. „Henryk Magnuski. Twórca walkie-talkie” w reżyserii Marka Gajczaka. Przedstawia on sylwetkę i dokonania Henryka Magnuskiego (1909-1978) – polskiego inżyniera, pioniera bezprzewodowej komunikacji oraz twórcę pierwszych modeli podręcznej radiostacji. Magnuski stworzył również system umożliwiający lądowanie po zmroku samolotów na lotniskowcach, który pomógł Amerykanom w czasie wojny na Pacyfiku. 

Bohaterami filmów są także m.in.: Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi, czy Jan Czochralski – odkrywca w obszarze krystalizacji krzemu. To m.in. dzięki jego metodzie korzystamy dziś z komputerów czy telefonów komórkowych.

Cykl przedstawia również sylwetki Stefana Banacha, Stefana Bryły, Ludwika Hirszfelda, Józefa Hofmanna, Antoniego Kocjana, Kazimierza Prószyńskiego, Zygmunta Puławskiego, Jana Szczepanika, Czesława i Tadeusza Tańskich.

Filmy z cyklu „Geniusze i marzyciele” będą prezentowane premierowo w TVP 1, w każdą środę o godz. 21:00 i powtarzane na antenie TVP Dokument. Materiały będą dostępne rówież w serwisie VOD TVP.

Info: MEiN

Opcje strony

do góry