Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 16.02.2021
Autor: Dariusz Kiszczak

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rekrutuje astronautów

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłasza pierwszą od ponad dekady rekrutację kandydatów na astronautów. Mogą zgłaszać się też Polacy. Może to nasz Rodak w 2021 Roku Stanisława Lema zostanie astronautą, który odbędzie lot w Kosmos?

Chętni będą mogli aplikować od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Potem czeka na nich sześcioetapowy proces rekrutacyjny, który zakończy się w październiku 2022 roku. Konkurencja zapewne będzie spora, ponieważ rekrutacje na astronautów przyciągają bardzo wielu chętnych, a wolnych miejsc jest mało. Na przykład rozpoczęta w 2020 roku najnowsza rekrutacja NASA skłoniła do złożenia podania aż ponad 12 tysięcy kandydatów.

Obecnie ESA dysponuje siedmiorgiem aktywnych astronautów w ramach Europejskiego Korpusu Astronautów. Struktura ta została zapoczątkowana w 1998 roku, gdy kraje członkowskie ESA uczestniczące w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) postanowiły połączyć swoje zespoły astronautów z zespołem ESA. Proces integracji zakończył się w 2002 roku.

Aktywni obecnie astronauci ESA pochodzą z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w w maju 2009 roku po rocznej rekrutacji. Podstawowe treningi rozpoczęli we wrześniu 2009 roku. Najmłodszy pod względem stażu astronauta dołączył formalnie do zespołu w lipcu 2015 roku, a treningi ukończył w 2018 roku.

Agencja ESA ma w najbliższych dniach przedstawić więcej informacji na temat planowanej rekrutacji. 16 lutego zorganizuje konferencję prasową dla mediów (transmitowaną w Internecie) oraz rozpocznie akcję informacyjną.

Więcej info: Portal czasopisma "Urania" 

Opcje strony

do góry