Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 18.01.2021
Autor: Dariusz Kiszczak

Lektury szkolne w cyfrowej Bibliotece Narodowej

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Kanon lektur szkolnych, na który składają się zarówno pozycje obowiązkowe, jak i uzupełniające. Zaprezentowana kolekcja tematyczna zawiera wybrane dzieła spośród rekomendowanych przez aktualną podstawę programową. Szczególnym walorem udostępnionych zbiorów jest możliwość obcowania z rzadkimi, często niedostępnymi już w bibliotekach szkolnych wydaniami poszczególnych lektur. Na niniejszą kolekcję składają się między innymi następujące dzieła: Pieśni Jana Kochanowskiego (wydanie z 1923 roku), Zemsta Aleksandra Fredry (wydanie z 1939 roku), Pan Tadeusz Adama Mickiewicza (wydanie z 1921 roku), Baśnie Hansa Christiana Andersena (wydanie z 1938 roku), Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa (wydanie z 1938 roku), W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza (wydanie z 1912 roku) oraz Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka (wydanie z 1925 roku).

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

W kolekcji zaprezentowano wybór lektur szkolnych adresowanych do uczniów liceów, techników oraz szkół branżowych I i II stopnia. Zgodnie z aktualną podstawą programową wykaz ten obejmuje lektury obowiązkowe i uzupełniające, zarówno z zakresu podstawowego, jak i rozszerzonego. Wśród udostępnionych czytelnikom arcydzieł literatury polskiej znajdują się między innymi: Żywot człowieka poczciwego Mikołaja Reja (wydanie z 1881 roku), Kazania sejmowe Piotra Skargi (wydanie z 1912 roku), Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska (wydanie z 1928 roku), Wesele Stanisława Wyspiańskiego (wydanie z 1908 roku), Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej (wydanie z 1907 roku) czy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (wydanie z 1925 roku). Równie ciekawie przedstawia się wybór dzieł zaliczanych do kanonu literatury światowej. W skład kolekcji wchodzą między innymi: Iliada i Odyseja Homera (wydania z 1882 i 1876 roku), Antygona oraz Król Edyp Sofoklesa (wydania z 1935 i 1947 roku), Pochwała głupoty Erazma z Rotterdamu (wydanie z 1875 roku), Kandyd Woltera (wydanie z 1931 roku), Boska komedia Dantego Alighieri (trzytomowe wydawnictwo z 1922 roku), Opowiadania nadzwyczajne Edgara Allana Poe (wydanie z 1913 roku) oraz Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego (dwutomowe wydawnictwo z 1928 roku).

Info: KO w Lublinie   Polona

Opcje strony

do góry