Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 16.10.2020
Autor: Dariusz Kiszczak

Kampania "Edukacja w zasięgu ręki” i projekt "Zdalne lekcje"

Dzięki środkom Unii Europejskiej Ministerstwo Edukacji Narodowej wdraża szereg nowoczesnych i dostępnych projektów. Wiele z tych projektów wykorzystuje narzędzia cyfrowe, co jest nie tylko zgodne ze światowymi trendami, ale także, w kontekście pandemii i potrzeby zachowania dystansu społecznego, tam gdzie to możliwe, pozwala na edukację i wymianę informacji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wśród najważniejszych tematów promowanych w ramach kampanii „Edukacja w zasięgu ręki” znajdą się:
• e-podręczniki – platforma skierowana do nauczycieli, uczniów i rodziców, dająca dostęp do konkretnych narzędzi i sprawdzonych zasobów umożliwiających nauczanie i samodzielne uczenie się;

• Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji - projekt skierowany w szczególności do osób dorosłych, zwłaszcza w trudnej sytuacji, motywujący do rozwoju i zdobywania nowych umiejętności;

• Krajowy System Danych Oświatowych - zarządzającym placówkami edukacyjnymi dostarczy wiedzę o efektywności nauczania i ułatwi podejmowanie decyzji o rozwoju tego typ placówek;

• rozwój kompetencji doradców zawodowych – realizowany z myślą o doradcach zawodowych i kandydatach na doradców zawodowych. Pomaga w poszerzaniu wiedzy i nabywaniu umiejętności niezbędnych do wykonywania tej pracy;

• egzaminy zawodowe – weryfikują jakość procesu kształcenia, stanowią przepustkę do sukcesu na rynku pracy i są potwierdzeniem, że absolwent spełnia oczekiwania przyszłego pracodawcy. Kluczowa jest tu współpraca z pracodawcami tak, aby zadania egzaminacyjne sprawdzały pożądane umiejętności i kwalifikacje.

Projekt "Zdalne lekcje" to ponad 1700 lekcji i prawie 7000 odnośników do cyfrowych zasobów jest dostępnych na stronie gov.pl/zdalnelekcje. 
Na bieżąco zamieszane są nowe propozycje materiałów dydaktycznych, z których nauczyciele mogą korzystać podczas zajęć z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

"Zdalne Lekcje II" to kontynuacja projektu, który został uruchomiony na wiosnę, tuż po czasowym zawieszeniu zajęć w szkołach ze względu na epidemię COVID-19. Na zakończenie pierwszej edycji Zdalnych Lekcji serwis zawierający 3,5 tys. propozycji zajęć odwiedziło ponad 2,6 mln osób. Użytkownicy wygenerowali w tym czasie niemal 67 milionów odsłon strony.

Projekt ma na celu wsparcie polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli pod kątem metodycznym, technologicznym i merytorycznym w nowoczesnym nauczaniu oraz w budowaniu kompetencji cyfrowych.

Więcej info: Edukacja w zasięgu ręki   Zdalne lekcje MEN

Opcje strony

do góry