Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 12.05.2020
Autor: Dariusz Kiszczak

Czytaj książki on-line z serwisu Biblioteki Narodowej Polona

Polona - to najnowocześniejsza w Polsce i jedna z największych w Europie bibliotek cyfrowych. Uczniowie i nauczyciele znajdą w serwisie rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki.

Polona to obecnie ponad 3 miliony obiektów cyfrowych. W serwisie można znaleźć: 

najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. „Kronikę” Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. 

Są tu obiekty reprezentujące przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. 

Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać. Zasoby są dostępne na stronie https://polona.pl/.

Zachęcamy również do korzystania z zasobów cyfrowych innych instytucji. W okresie kształcenia na odległość pomocne dla nauczycieli i uczniów mogą być publikacje dostępne m.in. w:

Bibliotece Cyfrowej ORE http://www.bc.ore.edu.pl/dlibra – serwis gromadzi materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka Rozwoju Edukacji. Obecnie oferuje on ponad 960 tytułów książek oraz czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową; 
serwisie lektury.gov.pl  – na tym portalu znajduje się większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Zasoby cyfrowe udostępniają również uczelnie wyższe, instytucje naukowe i kulturalne. Dostęp do wielu z nich jest bezpłatny i nie wymaga logowania.  

Info MEN

Opcje strony

do góry