Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Jak się przygotować do matury? - wskazówki od psychologa UMCS

Matury zbliżają się wielkimi krokami. Przed Tobą czas intensywnej nauki i powtórek, a wszystko po to, by uzyskać jak najlepsze wyniki i dostać się na wymarzony kierunek studiów. O czym warto pamiętać w gorącym okresie przygotowań, aby egzaminy zakończyły się sukcesem? Oto kilka wskazówek.

Grunt to dobre rozeznanie sytuacji i odpowiednia strategia

Rzetelnie i uczciwie oceń swoją wiedzę z poszczególnych przedmiotów zdawanych na egzaminie. Zastanów się, z jakimi tematami radzisz sobie najlepiej, a jakie wymagają uzupełnienia wiadomości. Dzięki temu zorientujesz się, którym zagadnieniom będziesz musiał/-a poświęcić więcej czasu. Następnie opracuj plan nauki. Ustal, jakie zagadnienia będziesz powtarzał/-a bądź zgłębiał/-a każdego dnia. Warto przeplatać różne przedmioty, aby uniknąć monotonii i zmęczenia danym tematem, np. przez godzinę rozwiązuj zadania z matematyki, a potem przez kolejną godzinę powtarzaj słówka z angielskiego.

Sięgaj do źródeł

Zgromadź wszystkie przydatne pomoce naukowe, z których będziesz korzystał/-a w czasie przygotowań do egzaminów: zeszyty z notatkami z lekcji, podręczniki, repetytoria, zbiory ćwiczeń. Warto mieć je pod ręką, aby nie tracić później dodatkowego czasu na ich poszukiwanie.

Systematyczność to klucz do sukcesu

Podobno Mozart skomponował uwerturę do opery „Don Giovanni” w jeden dzień. Nie łudź się jednak, że taka strategia będzie skuteczna w przypadku przygotowań do egzaminów. Nie przyswoisz w jeden dzień wiedzy z kilku przedmiotów. Nie odkładaj więc nauki na ostatnią chwilę. Postaw na systematyczną pracę! Podziel materiał na mniejsze części – łatwiej będzie Ci zapamiętać i uporządkować informacje. Nauka nie będzie też dzięki temu przytłaczająca.

Zaprzyjaźnij się z arkuszami maturalnymi

Rozwiązuj jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych próbnych albo z poprzednich lat. Kiedy dostaniesz ten właściwy podczas matury nie będziesz zaskoczony/-a chociażby jego formą czy konstrukcją. Nie będziesz się stresował/-a tym, że coś Cię zaskoczy i zupełnie nie będziesz wiedział/-a, co zrobić i jak rozwiązać zadanie.

Kto pyta, nie błądzi

Nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia? Nie potrafisz rozwiązać zadania? Nie wiesz, gdzie szukać informacji na dany temat? Nie bój się prosić o pomoc i zadawać pytania! Skonsultuj się ze swoim nauczycielem – na pewno coś podpowie i wytłumaczy niejasne kwestie. Pomóc mogą Ci też rodzice lub starsze rodzeństwo. Być może w Twojej klasie jest ktoś, kto bardzo dobrze radzi sobie z tematem, który Tobie sprawia trudności. Zapytaj, czy mógłby Ci udzielić wsparcia.

Nastawienie to mała rzecz, która robi dużą różnicę

Przeprowadzono kiedyś pewien eksperyment. Podzielono uczestników na dwie grupy i kazano im rozwiązać test. Pierwszej grupie powiedziano, że będzie on bardzo trudny, zaś drugiej, że jest banalnie prosty i z pewnością sobie poradzą. Rzeczywiście wyniki drugiej grupy były o wiele lepsze niż pierwszej. Co w tym zaskakującego? Obie grupy rozwiązywały dokładnie ten sam test! Na wynik istotny wpływ miało więc nastawienie uczestników. Nie zakładaj zatem z góry, że sobie nie poradzisz – to może być samospełniająca się przepowiednia. Zachowaj spokój, skup się na nauce i bądź dobrej myśli! Zobaczysz, że świetnie Ci pójdzie!

Więcej na stronie UMCS

         

Opcje strony

do góry