Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

"Emigranci" Mrożka na scenie kameralnej "Reduta" w Osterwie

Po latach starań w Teatrze im. J. Osterwy uruchomiona zostanie scena kameralna – "Reduta". Pierwszą premierą zaplanowaną w tej kultowej przestrzeni, której nazwa odwołuje się do historycznej Reduty Osterwy, są "Emigranci” Sławomira Mrożka. Spektakl w listopadzie: 10 listopada, godz. 19:00; 19 listopada, godz. 10:00; 20 listopada, godz. 10:00.


Reduta to pierwszy w Polsce eksperymentalny teatr-laboratorium założony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, który działał w latach 1919-1939 w Warszawie (1919–1924 i 1931–39), Wilnie i Grodnie (1925–1929). Nazwa zespołu nawiązywała do charakteru Sal Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie.

Teatr-laboratorium zainaugurował swoją działalność rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Reduta miała być wspólnotą ludzi gotowych całkowicie poświęcić się pracy teatralnej, pracy nad sobą i służbie społecznej, a tym samym przyczynić się do stworzenia oryginalnego stylu narodowego wywiedzionego z dzieł Mickiewicza, Norwida i Wyspiańskiego. Repertuar teatru popularyzował polską dramaturgię współczesną: Jerzego Szaniawskiego, Tadeusza Rittnera, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Władysława Orkana, Michała Bałuckiego i Stefana Żeromskiego. Prapremierą dramatu Żeromskiego "Ponad śnieg bielszym się stanę” Reduta zainaugurowała działalność 29 listopada 1919. Tradycja Reduty stanowi jedną z najważniejszych tradycji polskiego teatru.

Info:

 

Opcje strony

do góry