Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Wystawa "Tadeusz Kościuszko w Zemborzycach" MDK nr 2 w Lublinie

6 października br. odsłonięto obelisk Tadeusza Kościuszki w lubelskich Zemborzycach. Z tej okazji Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie zaprasza na wystawę "Tadeusz Kościuszko w Zemborzycach".

Na Sławinku Tadeusz Kościuszko leczył też złamane serce. W Zemborzycach nocował, a we wsi Dziesiąta brał udział w manewrach wojskowych. Obecnie są to dzielnice Lublina.

W czerwcu 1790 roku we wsiach Dziesiąta i Wrotków gen. Tadeusz Kościuszko prowadził manewry wojskowe. Informację o tym z pozoru błahym fakcie znajdziemy w „Pamiętnikach” Kajetana Koźmiana.

„Pod Lublinem odbywała się rewia na placu między Piaskami a Dziesiątą (…). Rewią dowodził generał Kościuszko. Cała ludność, trybunał wyległy na ten nowy dla siebie widok. Regiment piechoty, okopany między Dziesiątą a Bronowicami, mając po bokach baterie z armatami polowymi i dwa szwadrony kawalerii pod komendą Kościuszki, atakowany był przez 2 regimenta piesze i brygadę kawalerii od Wrotkowa. Pan Kościuszko kilka razy wychodził z okopów i odpierał atakujących. (…) Pisarz Rzewuski klaskał, nie wiem, czy to pochlebiało Kościuszce, lecz publiczność brzmiała wiwatami” (cytat za: Halina Danczowska, Dzielnica Dziesiąta).

Na nocleg Kościuszko zatrzymał się w królewskiej wsi Zemborzyce. W budynku wójtostwa, drewnianym na podmurówce.

- Został on rozebrany w latach 70. XX wieku. W jego miejscu przy ulicy Krężnickiej powstał nowy, siedziba ośrodka zdrowia i biblioteki - opowiada znany lubelski przewodnik, Ryszard Łoziński.

Info MDK nr 2

Opcje strony

do góry