Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

III edycja Akademii Opowieści - "Nauczyciel na całe życie"

Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie zaprasza wszystkich do udziału w III edycji Akademii Opowieści. Do 15 września br. można przesyłać opowieści o nauczycielach ze szkół: podstawowej, gimnazjum, liceum, uczelni, ale także na opowieści o waszych mistrzach życia.

"Bodajbyś cudze dzieci uczył" – życzyło się kiedyś nieprzyjaciołom. Wydaje się, że nigdy pracy nauczyciela nie traktowano jako łatwej i przyjemnej. Nigdy nie oznaczała ona bezpieczeństwa i komfortu. Łatwiej było postrzegać ją w kategoriach służby i poświęcenia. Gdzieś pomiędzy siłaczką a panem od przyrody powstał w naszych głowach obrazek ofiarnego inteligenta, który porządkuje świat. Tak jak podmiot liryczny w wierszach Zbigniewa Herberta zazwyczaj nie pamiętamy ich twarzy. Częściej wspominamy pały niż piątki. Upomnienia niż wyrozumiały uśmiech. 

Jednak niektóre lekcje nauczycieli pracują w nas całe życie. Ich wspomnienie wyzwala determinację, przypomina, że możemy zmieniać świat. W krytycznych momentach zaczynamy tęsknić za mistrzem, który kiedyś w nas uwierzył. Pomógł nazwać słabości, ale przede wszystkim wydobyć to, co w nas najlepsze. Pozwolił zbuntować się przeciwko sobie, wiedząc, że kiedyś i tak powrócimy do źródła.     

Jeśli opowiemy dziś o najważniejszych z nich, może odkryjemy, że między siłaczką, panem od przyrody a strajkującym dziś nauczycielem ukryta jest nieprzemijająca wartość relacji uczeń – mistrz. Relacji, która uczy szacunku i zrozumienia – towarów tak dziś deficytowych. Regulamin.

Info Akademia Opowieści Ośrodek Brama Grodzka

Opcje strony

do góry