Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Materiały edukacyjne na portalu Polin Polscy Sprawiedliwi

Z okazji zbliżającej się 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i kolejnej ogólnopolskiej akcji "Żonkile" proponujemy wykorzystać na lekcji poświęconej Powstaniu materiały historyczne i edukacujne udostępniane na portalu Polin Polscy Sprawiedliwi.

Na portalu liczne akcje i materiały edukacyjne, m.in. baza danych z wyszukiwarką, jakie pomogą znaleźć informacje o Polakach ratujących życie żydowskim sąsiadom podczas okupacji hitlerowskiej; historia rodziny Ulmów; wiedza historyczna na temat działalności "Żegoty" czy materiały poświęcone pamięci Ireny Sendlerowej. Na Polin Polacy Sprawiedliwi można przeslać również opowieści rodzinne, często przekazywana z pokolenia na pokolenie o udzielanej pomocy ukrywającym się Żydom.

 

 

 

 

 

 

 

 


W sierpniu 1943 roku Julian Grobelny powołał w "Żegocie” referat dziecięcy. Na jego czele stanęła Aleksandra Dargielowa a w skład weszli Irena Sendlerowa, Izabella Kuczkowska, Leon Feiner i Adolf Berman. Sendlerowa odpowiadała za przekazywanie pieniędzy dla ukrywających się. Interweniowała, kiedy należało w pilnym trybie znaleźć nowy lokal. W październiku 1943 roku objęła po Dargielowej funkcję kierowniczki. Referat miał wówczas pod opieką finansową dziewięćdziesięcioro dziewięcioro dzieci, wspomagał również w nagłych przypadkach te w klasztorach i zakładach Rady Głównej Opiekuńczej, organizując lokale zastępcze.

                                

18 października 1943 roku Sendlerową aresztowało gestapo. Być może wskutek donosu sąsiadki. Listy dzieci z ich prawdziwymi danymi ukryła pod ubraniem goszcząca wówczas u niej koleżanka z Wydziału Opieki, Janina Grabowska. Po przesłuchaniu w siedzibie gestapo w Alei Szucha przewieziono Sendlerową do więzienia Pawiak, skąd 13 listopada wydostała się dzięki łapówce przekazanej przez "Żegotę”. Akcję uruchomiła Maria Palestrowa, znajoma z Wydziału.

Ze względów bezpieczeństwa Sendlerowa przybrała imię Klary Dąbrowskiej, zmieniała adresy zamieszkania. Po miesiącu wróciła do funkcji kierowniczki referatu dziecięcego. Jego działalność stopniowo się rozrastała. W maju 1944 obejmował opieką finansową około trzystu dzieci. Powstanie warszawskie przerwało siatkę pomocy.

              Info:

Opcje strony

do góry