Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Film "Kurier" - materiały edukacyjne dla nauczycieli

Nowy film Władysława Pasikowskiego, reżysera "Pokłosia" i "Jacka Stronga”, to znakomita sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego "Kuriera z Warszawy”. Wydawnictwo "Nowa Era" przygotowało materiały edukacyjne dla nauczycieli języka polskiego, historii i WOS. W pakiecie edukacyjnym m.in. "Trzy misje Jana Nowaka-Jeziorańskiego", "Tajni agenci w służbie Polskiego Państwa Podziemnego" czy ""Kurier" - jako film gatunkowy".

                  

 

"Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych” –  Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta "Kuriera”.

"Podczas londyńskiej misji kurier występował jako Jan Nowak – przybrane wówczas imię i nazwisko przylgnęły do niego już na stałe. Jego powrót do ojczyzny uległ opóźnieniu wskutek wypadku podczas ćwiczebnego Jeziorański miał udać się do Londynu jako kurier nowego dowódcy AK, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”.

Jan Nowak-Jeziorański po przybyciu do Londynu przestrzegł zwierzchników, że podjęcie walki w Warszawie nie zmieni w znaczący sposób polityki aliantów. Ostatecznie Nowak-Jeziorański wyruszył w drogę powrotną pod koniec lipca i dotarł do polskiej stolicy tuż przed wybuchem powstania warszawskiego. Kierownictwu Polskiego Państwa Podziemnego i dowództwu AK przekazał najnowsze informacje z Anglii. Na podstawie licznych londyńskich rozmów i własnych obserwacji przestrzegł zwierzchników, że podjęcie walki w Warszawie nie zmieni w znaczący sposób polityki aliantów.

   
W trakcie powstania Jeziorański początkowo zajmował się redagowaniem depesz informujących o prowadzonych działaniach bojowych – wkrótce jednak powierzono mu zadanie opracowywania nadawanych przez powstańczą rozgłośnię audycji w języku angielskim". 

Więcej info: Muzeum Powstania Warszawskiego

Opcje strony

do góry