Centrum LSCDN

Chełm

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 16.12.2020
Autor: Anna Popielewicz

Międzynarodowy sukces czarniecczyków

Już po raz kolejny uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S.Czarnieckiego w Chełmie wzięli udział w międzynarodowym konkursie filmowym Centropy dla uczniów z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacji).

Centropa - Central Europe Center for Research and Documentation jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Wiedniu, zajmującą się edukacją związaną z utrwalaniem pamięci o życiu społeczności żydowskiej w Europie Środkowej i w dawnej Galicji.

Uczniowie zrealizowali 2 filmy dotyczące historii społeczności żydowskiej Chełma.

Pierwszy z nich pt. „Zapisane na kamieniach” poświęcony był rodzinie Davida Hadada mieszkającej przed wojną w Chełmie. Na ulicy Pocztowej znajdują się dziś wmurowane w chodnik mosiężne tabliczki z ich nazwiskami. Autorkom filmu, uczennicom klasy 2bg: Emilii Orłowskiej, Oliwii Prucnal, Oliwii Nitrepskiej, Małgorzacie Popielnickiej udało się nawiązać kontakt z mieszkającym w Berlinie Davidem Hadadem i uzyskać interesujące informacje, które stały się podstawą fabuły filmowej. 

Drugi film, traktujący o przedwojennym uczniu liceum, Adamie Gelbardzie pt. „Papier na życie” jest historią potomka lekarza i wnuka felczera pełną dramatycznych zwrotów akcji.  Film, decyzją jurorów konkursu, uzyskał drugą nagrodę. W realizacji filmu wspierały twórców  dzieci Adama Gelbarda mieszkające w Polsce. Realizatorami filmu byli uczniowie drugiej klasy humanistycznej: Maja Duszak, Wiktor Wójcicki, Martyna Wojciechowska oraz Oliwia Nadolska z Technikum Mechanicznego w Chełmie.

Oba filmy powstały pod opieką Anny Popielewicz.

Film - https://www.youtube.com/watch?v=-N3YkYUtBqQ

Opcje strony

do góry