Centrum LSCDN

https://www.lscdn.pl/pl/informacje/chelm/11761,Wirtualna-paczka-edukacyjna-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-Jana-Pawla-II.html
2021-03-03, 10:04
Data publikacji: 18.05.2020
Autor: Jerzy Masłowski

Wirtualna paczka edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża - Polaka przygotował obszerny, specjalny zestaw materiałów edukacyjnych. Ta swoista wirtualna paczka zawiera między innymi: artykuły i publikacje elektroniczne, filmy i materiały wideo, a także zestaw wystaw do wypożyczenia i wykaz portali edukacyjnych.

Cennym uzupełnieniem tych materiałów  jest zakładka; https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/jan-pawel-ii/w-ksiegarni-ipn zawierajaca wykaz dostępnych  publikacji książkowych IPN z ich obszernym omówieniem i spisem treści poszczególnych książek.

Tytuły wybranych artykułów:

  • (Nie)chciany Pielgrzym
  • Jak Jan Paweł II wypowiedział wojnę PRL
  • Polsko, umiej być wdzięczna! Święty Jan Paweł II o Ojczyźnie
  • Zwycięstwo Kościoła. Prymas Tysiąclecia o pierwszej papieskiej pielgrzymce do Polski

W zakładce  Filmy odnajdziemy między innymi 7. minutowe nagranie z pobytu Papieża Jana Pawła II w Lublinie w 1987 roku wykonane przez pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL:  "Na kasecie VHS zarejestrowano: wiernych z transparentami zebranych w nowej dzielnicy Lublina-Czuby, spotkanie Jana Pawła II z profesorami i studentami na dziedzińcu KUL oraz przejazd kolumny samochodów z Janem Pawłem II. Celem nagrania było uchwycenie i udokumentowanie zachowań zebranych ludzi. Na filmie możemy zobaczyć osoby wykrzykujące niebezpieczne dla ustroju PRL hasła, trzymające transparenty o niewygodnej dla władzy treści".

Całość materiałów dostępna na stronie IPN: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/jan-pawel-ii

Opcje strony