Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

06.03.2018
Dariusz Kiszczak

Muzeum POLIN. Wystawa czasowa 'Obcy w domu. Wokół Marca 1968'

Najnowsza wystawa Muzeum POLIN opowiada o losach ludzi postawionych przed koniecznością decyzji: zostać w kraju czy wyjechać. Wystawa wyjaśnia, skąd wziął się ten dylemat poprzez zaprezentowanie przyczyn i przebiegu kampanii nienawiści z 1968 r. Jej kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Wystawa czynna: 9 marca - 24 września, bilety: 8 / 12 zł.

Centralnym punktem ekspozycji jest instalacja inspirowana halą warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego pięćdziesiąt lat temu Żydzi wyjeżdżali z Polski. To symboliczna przestrzeń pożegnań, gdzie zwiedzający będą mogli posłuchać relacji osób zmuszonych do wyjazdu i tych, które pozostały w Polsce. Kolejne części wystawy opowiadają o życiu po wyjeździe. W odrębnej przestrzeni prezentujemy Archiwum Marca - rosnącą kolekcję pamiątek, zdjęć i dokumentów związanych z pożegnaniami i wyjazdami z Polski.

Obok materiałów historycznych o nastrojach i doświadczeniach związanych z wydarzeniami Marca ‘68 opowiadają także dzieła artystyczne. Na wystawie zobaczymy m.in. litografię Leszka Sobockiego Otarci, prace Macieja Bieniasza czy obraz Czas pogardy Erny Rosenstein. Doświadczenie Marca ’68 jest dziś niezwykle aktualne. Stanowi ponadczasowe ostrzeżenie przed biernością wobec dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.

Info POLIN

Wiec młodzieży akademickiej i szkolnej 11 marca 1968 roku w Lublinie. 

Przed 'Chatką Żaka' został zorganizowany wiec, w którym wzięło udział około 1000 osób. Próbę rozładowania napiętej atmosfery podjęli przedstawiciele władz uczelni, członkowie partii i organizacji młodzieżowych.Ze wspomnień Marii Wrzeszcz: 'Pogoda była brzydka, padał drobny deszcz ze śniegiem. Wilgotny ziąb przenikał ciało. Jednak w tłumie nie czuło się tego. Ludzi przybywało. W Chatce Żaka obradowała Rada Okręgowa Zrzeszenia Studentów Polskich, na placu było coraz więcej studentów. Wiele głów wychylonych z okien domów studenckich A i B przyglądało się z ciekawością temu, co dzieje się na dole. Było wesoło, dowcipkowaliśmy, czekając na innych. Zaczęły padać różne okrzyki, podejmowaliśmy je z ochotą. Jak się później okazało, inicjowali je głównie chłopcy z polonistyki UMCS. Wśród tłumu przechadzał się elegancko ubrany starszy pan, namawiający nas do rozejścia się. Nie wiedziałam, że był to rektor UMCS, prof. dr hab. Grzegorz Leopold Seidler. Odpowiedziałam mu wtedy, że lepiej będzie, jeśli to on sobie pójdzie, a my rozejdziemy się wówczas, gdy o tym zdecydujemy sami. Zdumieni moją reakcją koledzy zdjęli mi czapkę z głowy i wepchnęli głębiej w tłum, by uchronić mnie przed mogącymi nastąpić przykrymi konsekwencjami'.

Info Brama Grodzka Teatr NN

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:

Zakładanie nowego profilu

W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.


Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:

Zarejestruj nowy profil