Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

Data publikacji 06.10.2017
Dariusz Kiszczak

Badanie na alergie i astmę w szkole i przedszkolu - projekt Instytutu Zdrowia

Instytut Ochrony Zdrowia realizuje na zlecenie Ministra Zdrowia projekt zatytułowany: 'Badanie, rozwijanie i promowanie zagadnień związanych z czynnikami ryzyka chorób alergicznych i astmy, w tym szczególnie pochodzenia powietrzno-pochodnego'.


Projekt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Dzięki prowadzonemu programowi ponad 10 tysięcy dzieci w wieku szkolnym z 10 województw zostanie objętych bezpłatnym badaniem przesiewowym w kierunku chorób alergicznych.

Jak wynika z przeprowadzonych badań naukowych (m.in. ECAP – www.ecap.pl) w Polsce istotny problem stanowi zjawisko niedorozpoznania chorób alergicznych. Wiele osób latami zmaga się z objawami alergii i leczy samodzielnie, nie mając świadomości, co faktycznie jest ich przyczyną. Nieleczona alergia często prowadzi do rozwoju poważniejszych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa czy, w konsekwencji, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Od listopada 2017 r. do czerwca 2018 r. na terenie placówek szkolnych każde dziecko będzie mogło skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego, dotyczącego ryzyka chorób alergicznych oraz otrzymać wytyczne, dotyczące dalszego postępowania. Badanie prowadzone jest w formie multimedialnego kwestionariusza, który dzieci wypełniają pod opieką rodziców.

Kierownikiem naukowym projektu jest prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, który wraz z zespołem alergologów i specjalistów zdrowia publicznego dba o poprawność realizacji projektu.

Wszystkie placówki, pragnące wziąć udział w projekcie, proszone są o kontakt z Instytutem pod numerem telefonu: (22) 592 47 80 lub mailowo: biuro@fioz.org.pl.

Info KO w Lublinie

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:
W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.

Przypomnij hasło
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:
zarejestruj się