Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

Data publikacji 12.09.2017
Dariusz Kiszczak

'Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny' wystawa prac

Muzeum Lubelskie zaprasza na wystawę prac, grafikę i ceramikę, Pabla Picassa: Zamek Lubelski, 30 września – 3 grudnia 2017. Otwarcie wystawy: 29 września 2017.Większość spośród około 300 eksponowanych na wystawie dzieł nie była dotąd prezentowana w Polsce. Na zbiór prac wybranych do ekspozycji składają się dzieła powstałe przede wszystkim od lat 30. do lat 60. XX wieku. W tym okresie pozycja Picassa w świecie sztuki była już ugruntowana. Obiekty te obrazują niespożytą potrzebę tworzenia oraz swobodę, z jaką artysta podejmował kolejne wyzwania dotyczące formy i tematu. Na pokazie udostępniono obiekty unikatowe użyczone przez kolekcjonerów prywatnych – srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach, a także prace graficzne i ceramiczne z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia Picassa, poświęconego mu muzeum – Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu – oraz okazałą kolekcję grafik i ilustracji książkowych pozostającą w zbiorach kolekcjonera niemieckiego. Na wystawie zostały pokazane również obiekty z instytucji polskich posiadających w swych zbiorach prace Picassa: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zamiarem kuratorów wystawy jest pokazanie nie tylko dorobku Picassa, ale także wpływu jego twórczości na kształtowanie się sztuki użytkowej w Polsce. Popularność jego stylu doprowadziła do powstania pojęcia 'pikasy' dla scharakteryzowania powszechnego występowania motywów picassowskich w wytworach wzornictwa przemysłowego i sztuki zdobniczej. Obejrzymy więc między innymi słynne rzeźby kameralne projektowane przez artystów zgromadzonych wokół Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, obiekty ceramiczne z wytwórni we Włocławku czy Katowicach, a także przykłady tkanin, których nowoczesne wzornictwo było inspirowane stylem Picassa.

Wystawa zatem ma na celu zaprezentowanie nieznanych polskiemu widzowi prac Picassa oraz przybliżenie rodzimej sztuki użytkowej lat 50. i 60. XX wieku, powstałej pod wpływem dorobku artysty będącego w ówczesnej Polsce symbolem nowoczesności.

Info Muzeum

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:
W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.

Przypomnij hasło
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:
zarejestruj się